Նոր ծրագիր՝ զուգահեռաբար սովորել և աշխատել նախընտրող դիմորդների համար
Եվրասիա միջազգային համալսարանի կարգախոսն է կրթության և գիտության բնագավառում «Մեր ձեռքը դարի զարկերակին է»: Այս պարտադիր դարձած պահանջը արտահայտվում է համալսարանի գործունեության բոլոր բնագավառներում. կրթական ծրագրերի բարելավման, տնտեսության զարգացման պահանջներից ելնելով ուսուցման նոր մեթոդների ներդրման համալսարանական նոր ենթակառուցվածքների բարելավման և արժանապատիվ ուսուցման ժամանակակից միջավայրի ստեղծման, ուսուցման գործընթացում բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների ներգրավման, նոր տեղեկատվական համակարգերի ապահովման և համալսարանական կրթական գործունեության օպտիմալացման և այլ ոլորտներում: Այս կարգախոսը նպատակ է հետապնդում առաջացնելու այնպիսի հետևանքներ, որոնք այս անցումային՝ հնից նորին անցման ժամանակաշրջանում, նպաստեն այսօրվա գործատուի պահանջները բավարարելու համար, սովորողին մղելու ուսուցման նկատմամբ նախատրամադրվածության բարձրացման, ձեռք բերելու մասնագիտական նոր հմտություններ և կարողունակություններ:
Ահա այդ նորարարության շարքից է նաև ուսուցման ձևի փոփոխությունը. հեռակա ուսուցման արդյունավետության բարձրացման նպատակով ավանդական համակարգը վերաձևափոխել այնպես, որ հնարավոր լինի ընդգրկելու կրթական համակարգում աշխատող՝ մասնագիտական պատշաճ հմտությունների պահանջ ունեցող երիտասարդությանը:
Համալսարանն առաջարկում է հեռակա ուսուցման նոր համակարգ (ինտենսիվ հեռակա կամ չընդհատվող հեռակա), երբ պարապմունքները կազմակերպվում են յուրաքանչյուր շաբաթ օրերին՝ կրթական առկա ուսուցման ծրագրով սահմնաված վերջնարդյունքներին համապատասխան, ութ ժամյա գրաֆիկով (4×2ժամ), իսկ անհրաժեշտության դեպքում նաև շաբաթը մեկ օր երեկոյան լրացուցիչ էլեկտրոնային դասավանդման գործիքակազմի կիրառմամբ:
Ի՞նչ առավելություններ ունի այս նոր համակարգը.