Կանաչ կրթության հայեցակարգը բուհերի նոր մագիստրոսական կրթական ծրագրերում
Վիլնյուսում նոյեմբերի 18-21-ը «T-GREEN» նախագծի շրջանակում կայացավ վերջարդյունքահեն կանաչ համատեղ կամ կրկնակի մագիստրոսական կրթական ծրագրերի մշակման մեթոդական աշխատաժողովը:
Միկոլաս Ռոմերիս համալսարանում (Վիլնյուս, Լիտվա) կայացավ  Եվրոպական միության Էրազմուս + ծրագրի կողմից համաֆինանսավորվող «Հետբակալավրի կրթության փոխակերպումը հանուն կանաչ և կայուն ապագայի» (“Transforming Graduate Education for Green and Sustainable Future” (T-GREEN)) նախագծի աշխատաժողովը։ Այն նվիրված էր T-GREEN նախագծում ներգրավված հայաստանյան մի շարք առաջատար բուհերի կողմից մշակվող «կանաչ» համատեղ կամ կրկնակի մագիստրոսական կրթական ծրագրերի մշակման մեթոդական տարբեր խնդիրների քննարկմանը։
Աշխատաժողովի պաշտոնական բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկան Միկոլաս Ռոմերիս համալսարանի պրոռեկտորի խորհրդական Նոմեդա Գուդելիենեն, Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի բարձրագույն կրթության և գիտության քաղաքականության վարչության պետ Անի Վիրաբյանը և T-GREEN նախագծի համահամակարգող Եվրասիա միջազգային համալսարանի ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Ռուբեն Մարկոսյանը։ Ելույթ ունեցողները շեշտադրեցին նախագծի շրջանակում մինչ օրս իրականացված աշխատանքները և կարևորեցին համատեղ կամ կրկնակի մագիստրոսական կրթական ծրագրերի մշակման աշխատանքներում ներգրավված ԵՄ գործընկերների փորձառության դիտարկումները։
T-GREEN նախագծի շրջանակում մասնակից հայաստանյան բուհերը նախատեսում են կյանքի կոչել «Կանաչ տնտեսություն և կառավարում», «Բլոկչեյն և թվային արժույթներ» և «Կայուն քաղաքներ» նոր համատեղ կամ կրկնակի մոգիստրոսական կրթական ծրագրեր։ Հայաստանյան բուհերի ներկայացուցիչները ներկայացրեցին իրենց կողմից մշակված կրթական ծրագրերի նախնական փաթեթները։ Աշխատաժողովի ընթացքում ԵՄ գործընկերները ներկայացրեցին մագիստրոսի կրկնակի դիպլոմի «կանաչ» ծրագրերի մշակման իրենց փորձը՝ կենտրոնանալով համեմատական վերլուծության, արդյունքահեն կրթության սկզբունքների ներդաշնակեցման, ծրագրերի կայունության ապահովման, նորարարական մոդուլների մշակման և գնահատման մեթոդների կատարելագործման վրա՝ ծրագրերի համատեղելիությունն ու ուսումնական արդյունքները բարելավելու նպատակով։