Jean Monnet մոդուլը՝ «Եվրոպական կանաչ համաձայնագիրը ԵՄ-ում և դրա սահմաններից դուրս․ հայկական քաղաքականության և օրենսդրության կանաչացումը՝ համաեվրոպական չափանիշներին համապատասխան, կայուն և դիմակայուն հասարակություն ձևավորելու նպատակով» (2024-2027), համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից և իրականացվում է Եվրասիա միջազգային համալսարանի (Երևան, Հայաստան) կողմից։
Մոդուլի նախատեսված գործողությունները ներառում են․
Իրավագիտության և հարակից ոլորտների բակալավրի և մագիստրատուրայի ուսանողների համար նոր «ԵՄ կանաչ համաձայնագիրը Եվրոպայում և դրա սահմաններից դուրս» դասընթացի դասավանդում։ Դասընթացն առկա կլինի նաև արտաքին մասնակիցների համար։
GreenPoLe ամառային ակադեմիայի կազմակերպում՝ սոցիալական և բնական գիտությունների ուսանողների, ինչպես նաև պետական և մասնավոր հատվածների մասնագետների համար։
GreenPoLe ամառային դպրոցի անցկացում՝ նվիրված ԵՄ կանաչ համաձայնագրի արտաքին հարթությանը՝ միջազգային և տեղական ուսանողների ներգրավմամբ։
Նպատակ 2
Կառավարական կառույցների համար ուսուցում ռազմավարական բնապահպանական կառավարման և ԵՄ կանաչ համաձայնագրի իրավական դրույթների (acquis) վերաբերյալ։
GreenPoLe կլոր սեղանի կազմակերպում՝ քննարկելու հայկական քաղաքականության և օրենսդրության կանաչացման ընթացքը և մարտահրավերները միջդիսցիպլինար և համեմատական տեսանկյուններից։
Նպատակ 3
Հետազոտությունների իրականացում ԵՄ կանաչ համաձայնագրի արտաքին ազդեցությունների վերաբերյալ՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով Հայաստանի դեպքին։
Հետազոտությունների արդյունքների տարածում միջազգային գիտաժողովներում և ակադեմիական այլ միջոցառումներում, ինչպես նաև դրանց ինտեգրում ուսուցման մեջ։
Նպատակ 4
Շարժառիթային աշխատանքների (workshops) անցկացում՝ ԵՄ կանաչ համաձայնագրին առնչվող թեմաներով՝ ուղղված ՔՀԿ-ներին և ՓՄՁ-ներին, ինչպես նաև վարպետության դաս՝ նախատեսված դպրոցների ուսուցիչների համար։
Ակադեմիական համակարգող՝ Դոկտոր Աննա Խվորոստիանկինա,
Եվրասիա միջազգային համալսարանի Իրավագիտության, Քաղաքական գիտության և Միջազգային հարաբերությունների ամբիոնի ղեկավար։
Մոդուլը նպատակ ունի՝
Համալսարանների ուսումնական ծրագրերի հարստացում՝ նորարարական դասընթացներով, որոնք անդրադառնում են ԵՄ քաղաքականություններին ԵԿՀ (Եվրոպական կանաչ համաձայնագիր) շրջանակներում և վերլուծում դրանք տեղական համատեքստում։
Ակադեմիայի և գործնական ոլորտի միջև երկխոսության խորացում՝ նպաստելով հայկական քաղաքականության և օրենսդրության «կանաչացմանը»՝ ԵՄ իրավական դաշտին (acquis) և եվրոպական լավագույն փորձին համապատասխան։
Հետազոտությունների խթանում ԵՄ-ի վերաբերյալ՝ որպես գլոբալ կայունության և դիմակայունության ձևավորման դերակատար։
ԵՄ Կանաչ համաձայնագրի և դրա տեղական համատեքստում կիրառելիության վերաբերյալ գիտելիքի տարածում։
Համաֆինանսավորվում է Եվրոպական Միության կողմից։ Արտահայտված կարծիքներն ու տեսակետները պատկանում են բացառապես հեղինակ(ներ)ին և պարտադիր չէ արտահայտեն ԵՄ կամ Եվրոպական կրթության և մշակույթի գործադիր գործակալության (EACEA) դիրքորոշումները։ Եվրոպական Միությունը և EACEA-ն պատասխանատվություն չեն կրում դրանց համար։