Jean Monnet մոդուլը՝ «Եվրոպական կանաչ համաձայնագիրը ԵՄ-ում և դրա սահմաններից դուրս․ հայկական քաղաքականության և օրենսդրության կանաչացումը՝ համաեվրոպական չափանիշներին համապատասխան, կայուն և դիմակայուն հասարակություն ձևավորելու նպատակով» (2024-2027), համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից և իրականացվում է Եվրասիա միջազգային համալսարանի (Երևան, Հայաստան) կողմից։
Մոդուլի նախատեսված գործողությունները ներառում են․
• Իրավագիտության և հարակից ոլորտների բակալավրի և մագիստրատուրայի ուսանողների համար նոր «ԵՄ կանաչ համաձայնագիրը Եվրոպայում և դրա սահմաններից դուրս» դասընթացի դասավանդում։ Դասընթացն առկա կլինի նաև արտաքին մասնակիցների համար։
• GreenPoLe ամառային ակադեմիայի կազմակերպում՝ սոցիալական և բնական գիտությունների ուսանողների, ինչպես նաև պետական և մասնավոր հատվածների մասնագետների համար։
• GreenPoLe ամառային դպրոցի անցկացում՝ նվիրված ԵՄ կանաչ համաձայնագրի արտաքին հարթությանը՝ միջազգային և տեղական ուսանողների ներգրավմամբ։
Նպատակ 2
• Կառավարական կառույցների համար ուսուցում ռազմավարական բնապահպանական կառավարման և ԵՄ կանաչ համաձայնագրի իրավական դրույթների (acquis) վերաբերյալ։
• GreenPoLe կլոր սեղանի կազմակերպում՝ քննարկելու հայկական քաղաքականության և օրենսդրության կանաչացման ընթացքը և մարտահրավերները միջդիսցիպլինար և համեմատական տեսանկյուններից։
Նպատակ 3
• Հետազոտությունների իրականացում ԵՄ կանաչ համաձայնագրի արտաքին ազդեցությունների վերաբերյալ՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով Հայաստանի դեպքին։
• Հետազոտությունների արդյունքների տարածում միջազգային գիտաժողովներում և ակադեմիական այլ միջոցառումներում, ինչպես նաև դրանց ինտեգրում ուսուցման մեջ։
Նպատակ 4
• Շարժառիթային աշխատանքների (workshops) անցկացում՝ ԵՄ կանաչ համաձայնագրին առնչվող թեմաներով՝ ուղղված ՔՀԿ-ներին և ՓՄՁ-ներին, ինչպես նաև վարպետության դաս՝ նախատեսված դպրոցների ուսուցիչների համար։
Ակադեմիական համակարգող՝ Դոկտոր Աննա Խվորոստիանկինա,
Եվրասիա միջազգային համալսարանի Իրավագիտության, Քաղաքական գիտության և Միջազգային հարաբերությունների ամբիոնի ղեկավար։
Մոդուլը նպատակ ունի՝
• Համալսարանների ուսումնական ծրագրերի հարստացում՝ նորարարական դասընթացներով, որոնք անդրադառնում են ԵՄ քաղաքականություններին ԵԿՀ (Եվրոպական կանաչ համաձայնագիր) շրջանակներում և վերլուծում դրանք տեղական համատեքստում։
• Ակադեմիայի և գործնական ոլորտի միջև երկխոսության խորացում՝ նպաստելով հայկական քաղաքականության և օրենսդրության «կանաչացմանը»՝ ԵՄ իրավական դաշտին (acquis) և եվրոպական լավագույն փորձին համապատասխան։
• Հետազոտությունների խթանում ԵՄ-ի վերաբերյալ՝ որպես գլոբալ կայունության և դիմակայունության ձևավորման դերակատար։
• ԵՄ Կանաչ համաձայնագրի և դրա տեղական համատեքստում կիրառելիության վերաբերյալ գիտելիքի տարածում։
•
Համաֆինանսավորվում է Եվրոպական Միության կողմից։ Արտահայտված կարծիքներն ու տեսակետները պատկանում են բացառապես հեղինակ(ներ)ին և պարտադիր չէ արտահայտեն ԵՄ կամ Եվրոպական կրթության և մշակույթի գործադիր գործակալության (EACEA) դիրքորոշումները։ Եվրոպական Միությունը և EACEA-ն պատասխանատվություն չեն կրում դրանց համար։
Դիմում
Պատրա՞ստ ես դառնալու ԵՄՀ ընտանիքի անդամ։