Invitation to Join as a Speaker at the International Scientific Conference
We are delighted to invite you to be a speaker at the international scientific conference titled “Education and Research for Sustainable Development: Institutional Policy and Practice” within the framework of the Erasmus+ CBHE “Transforming Graduate Education for a Green and Sustainable Future” (T-GREEN) project co-funded by the European Union, which will take place on April 17-18.
The Armenian higher education system will organise the event, which will cover a wide range of topics related to strategic planning and integrating sustainability into higher educational programs.
The two-day international conference will highlight the role of higher education in advancing sustainable development, providing guidance for institutional leaders on integrating sustainability into strategic planning, academic programs, and operations. Discussions will also engage key stakeholders, including employers, students, faculty and researchers.
Date: April 17-18, 2025
Time: 14:30-17:30 (local time)
Format: Hybrid (the first day at EIU (24/2 Azatutyun); the second day will be fully online)
Working languages: Armenian, English
Conference Organizing Committee: Erasmus Student Network (ESN) Yerevan, Eurasia International University, National University of Architecture and Construction of Armenia
As a speaker, you are required to submit the speaker’s full name, position, academic title and workplace in both Armenian and English by April 3 to tgreenconference@gmail.com.
Attention: the application must include an abstract of the presentation (up to 250 words).
For inquiries or additional information, please contact us at tgreenconference@gmail.com.