Regular EIU Bulletin Issue Has Been Published
We are pleased to inform you that regular EIU bulletin issue has been published, which includes research in the fields of Law, Economics, Linguistics and
On March 20, students from the Eurasia International University’s “Young Diplomat High School” visited the Embassy of Iraq in Armenia. Within the framework of the
On March 21, 2019, EIU High School Students of “Young Diplomat” and “Young Lawyer” schools visited General Prosecutor’s Office of Armenia, organized by EIU Department
On March 22, 2019, in the framework of the “Interactive Marketing” subject, the third year students visited Bonilat Company organized by Ilona Aleksanyan, lecturer at
The mission of the university is to provide high-quality education and foster intellectual growth, critical thinking, and creativity among its students, preparing them for lifelong learning and success in a rapidly changing world.
I am grateful for my quality education. The knowledge and experience gained here will accompany us throughout our lives, making us stronger and
prepared for
new challenges.